Lęk wysokości (2011)

Rewelacyjnie zagrana historia trudnej miłości syna do chorego psychicznie ojca. Film poetycka elegia. Tomek przychodzi do mieszkania zmarłego ojca, żeby uporządkować rzeczy. Zaczyna sobie przypominać ostatnie, bardzo trudne dla niego miesiące.
Tomek jest odnoszącym sukcesy dziennikarzem telewizyjnym. Ma piękną żonę, która spodziewa się dziecka. Niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania. Z równowagi wytrąca go wiadomość ze Śląska, że jego ojciec znowu znalazł się w szpitalu. Do Tomka powracają dawne lęki i niepokoje. Wraca życie, od którego chciał się odciąć. Ojciec jest chory psychicznie. Trudno z nim nawiązać kontakt, bywa agresywny. Żyje w swoim świecie, który niewiele wspólnego ma z tym prawdziwym. Tomek z jednej strony czuje potrzebę ratowania ojca i odbudowania z nim więzi, z drugiej jest w nim silna niechęć i strach przed psychiczną chorobą. Gdzieś czai się też lęk, że jest taki sam jak ojciec.
Kierowany poczuciem obowiązku Tomek jedzie na Śląsk. Powoli zaczyna walkę, wraca miłość. To trudne. Ojciec i syn na przemian przyciągają się i odpychają. Jest jeszcze choroba, która zmienia ojca nie do poznania. Film budowany jest na kontrastach, tak w warstwie wizualnej jak i emocjonalnej, wpisana jest w niego dwoistość. Chłód Warszawy kontrastuje z rozedrganiem Śląska.
W filmie nie ma prostych odpowiedzi ani rozwiązań. Jest lekkie zawieszenie, nie ma happy endu. Tomek może się podnieść i wrócić do swojego życia, do żony, od której się odsunął. Może też zostać tam, gdzie jest, w świecie ojca, ubrany w jego sweter. Coś w jego twarzy sugeruje nam jednak, że jest nadzieja. W filmie są wątki autobiograficzne Bartka Konopki, który dedykował go tacie. Za debiut fabularny otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. [TVP]



Inne tytuły: "Fear of Falling", "Tériszony", "Acrofobia",
Produkcja: 2009-2011
Premiera: 20 kwiecień 2012

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Wojciech Janicki, ojciec Tomka

Tomek Janicki

matka Tomka

Ewa Janicka, żona Tomka

doktor Druch

Malik, sąsiad ojca Tomka

Tomek Janicki w dzieciństwie

Andrzej, wydawca w TVP

matka Ewy

ojciec Ewy

lekarz pogotowia

Aneta Koper, urzędniczka ze spółdzielni

aplikantka sądowa Magda

szatniarka

Radek

pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym

pielęgniarka

pacjent

Malikowa

prezenter

kamerzysta

pielęgniarz

sanitariusz

sanitariusz

położna

i inni
Dubbing:
głos



Notatki:
Debiut pełnometrażowy reżysera.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180122

(POL) polski,




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz